Mam wrażenie, że kompletując wyprawkę dla noworodka, w natłoku wszystkich „przydasiów” wiele mam w tym ja sama wybór właściwego ręcznika traktuje jakoś po macoszemu, jako mało istotny element. Nic bardziej mylnego!
Wybór ręcznika dla noworodka to bardzo ważna sprawa, ponieważ nie każdy ręcznik i nie każda tkanina będzie dla niego właściwa. Obecnie na rynku występuje wiele ręczników, w różnych kształtach, wykonanych z różnych tkanin. O to kilka cennych wskazówek i informacji, z którymi warto się zapoznać przed zakupem ręcznika dziecięcego.
Rodzaje materiałów, z których wykonane mogą być ręczniki
- Bawełna – materiał wykonany w 100% z włókien bawełnianych. Najlepiej z bawełny czesanej, która charakteryzuje się tym, że jest gładka, miękka i pozbawiona krótkich włosków. Niestety na powierzchni takich ręczników pod wpływem wilgoci mogą rozwijać się niewidoczne dla oczu bakterie i grzyby
- Bawełna z domieszką (przynajmniej 40%) włókien bambusowych. Dzięki dodatkowi tych właśnie włókien ręczniki te charakteryzują się trzy razy większą chłonnością wilgoci niż tradycyjny ręcznik. W dotyku tkanina ta przypomina jedwab, jest też dużo trwalsza i mimo częstego prania nadal pozostaje miękka. Ręcznik bambusowy dla dzieci posiada również właściwości antygrzybiczne i antyalergiczne, co oznacza, że wydają się najwłaściwsze dla wrażliwej skóry noworodka.
- Mikrofibra – materiał, który jest trwały, lekki, dobrze wchłania wilgoć i szybko schnie, nie pochłania żadnych zapachów.
Jeśli już wybierzemy tkaninę, z jakiej ma zostać wykonany ręcznik, trzeba wybrać jego kształt.
Kształty ręczników
- Ręcznik kąpielowy — Jest to ręcznik o tradycyjnym kształcie, ale większych rozmiarów. Jego wielkość pozwala na dokładne opatulenie i wysuszenie ciała i głowy dziecka.
- Ręcznik z kapturkiem — Ma kształt dużego kwadratu z doszytym w rogu kawałkiem materiału, który tworzy coś w rodzaju kapturka na głowę. Dzięki temu kapturkowi ręcznik nie zsuwa się z głowy i ciała, przez to dziecku jest ciepło i ma zapewnione poczucie komfortu. Można nim szybko i dokładnie wytrzeć ciało dziecka, otulić i przenieść w odpowiednie miejsce. Taki ręcznik przyda nam się nie tylko przy standardowej kąpieli, ale i na basenie albo nad morzem.
- Ręcznik typu fartuch – To taki ręcznik, który rodzic zakłada na siebie, dzięki temu wyjmując dziecko z kąpieli, pozwala to na niemal natychmiastowe przytulenie i uspokojenie dziecka, szybkie jego wytarcie i osuszenie skóry. Do takiego ręcznika zazwyczaj wszyty jest również kapturek, który pozwoli zabezpieczyć i wytrzeć wilgotną główkę dziecka.
Niezależnie od tego, jaki ręcznik zdecydujesz się wybrać, pamiętaj – dziecko musi posiadać swój ręcznik, przeznaczony tylko jego użytku.