Rozpisuję się tutaj o nosidłach wszelkiego rodzaju więc dzisiaj postanowiłam przybliżyć wam alternatywę dla nosideł, czyli chustę do noszenia. Obecnie obserwujemy modę na noszenie dziecka blisko siebie, a chusty są jednym ze sposobów noszenia. Chusty, to bardzo stary wynalazek, dużo starszy od wózka dziecięcego czy nosideł. Od dawien dawna kobiety swoje maluchy nosiły właśnie w chustach, dzięki temu miały dziecko blisko, a jednocześnie mogły się zajmować swoimi obowiązkami domowymi czy pracą w domu.
Nosidełka i chusty do noszenia dzieci – co wybrać?
Nie mam zamiaru tutaj wymądrzać się ani udowadniać wyższości chust nad nosidełkami lub odwrotnie, bo to nie o to chodzi, uważam, że oba warianty są tak samo dobre. Tak samo nosidełka ergonomiczne, jak i chusty umożliwiają rodzicom przebywanie przez większość czasu blisko swojego maleństwa. Obie formy noszenia dają dziecku poczucie bezpieczeństwa, a opiekunowi pewność, że jej pociecha jest dobrze zaopiekowana. Przy tym wszystkim mama, jak i tata mają swobodę, która pozwala im wykonywać przeróżne czynności, przemieszczać się w różne miejsca. W chuście, aby dziecko miało prawidłową i bezpieczną pozycję, należy nauczyć się odpowiedniego wiązania, w nosidle ergonomicznym wystarczy dobre wyregulowanie pasków i zapięcie paru klamerek.
Czy noszenie dziecka w chuście jest bezpieczne?
Jak najbardziej, noszenie w chuście jest bezpieczne, pod warunkiem, że zachowamy wszelkie zasady obowiązujące również przy ergonomicznym nosidełku dla niemowląt. Chusta jest o tyle bardziej ryzykowna, że wiązanie jej jest bardziej skomplikowane niż umieszczenie w nosidle. Opanowanie dobrego wiązania i dociągania materiału zajmie Ci na pewno nieco więcej czasu niż nauczenie obsługi nosidła ergonomicznego.
Teraz kiedy chusty stały się na powrót bardzo popularne, sklepy oferują mnogość asortymentu w różnych barwach, splotach, z różnych tkanin. Spróbuję to pokrótce omówić i uporządkować wiedzę, jaką posiadam na ten temat.
Rodzaje chust do noszenia dzieci
- Tkane – najczęściej używane
- Kółkowe – chusty dla tych, którzy nie radzą sobie z poprawnym motaniem
- Elastyczne – bardzo podobne do chust tkanych, bardziej jednak rozciągliwe, poddające się
Tkaniny
Najbardziej polecane, a co za tym idzie, najpopularniejsze są chusty wykonane w 100% z bawełny, często bawełna może mieć domieszkę włókna bambusowego, lnu, jedwabiu, kaszmiru czy innych. Na początek jednak najlepiej będzie wybrać chustę bawełnianą lub z domieszką włókna bambusowego np. chusty tkane Tula.
Rodzaje splotów
- Skośno krzyżowy – najlepszy ma początek
- Diamentowy
- Jodełkowy
- Żakardowy
Podsumowując – najważniejsze jest to, aby mieć nasze dzieci blisko siebie, wspierać ich rozwój . Metodę noszenia każdy powinien dobrać indywidualnie do swoich potrzeb.